RN731JTTD56R0F25
Mfr.Part #
RN731JTTD56R0F25
Description
RES 56 OHM 1% 1/16W 0603
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
50V
Series :
RN73
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
56Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Termination :
SMD/SMT
Additional Feature :
Ultra Precision
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
yes
Case Code (Imperial) :
ROHS3 Compliant
Height :
450μm
ECCN Code :
EAR99
Weight :
2.012816mg
Datasheets
RN731JTTD56R0F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD56R0F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 56Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C