RN731JTTD56R0C25
Mfr.Part #
RN731JTTD56R0C25
Description
RES 56 OHM 0.25% 1/16W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.25%
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
56Ohm
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RN731JTTD56R0C25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD56R0C25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 56Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C