RN731JTTD56R0B50
Mfr.Part #
RN731JTTD56R0B50
Description
RES 56 OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Resistance :
56Ohm
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
50V
Pbfree Code :
2
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Surface Mount
Additional Feature :
Ultra Precision
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Feature :
Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RN731JTTD56R0B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD56R0B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 56Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C