RN731JTTD56R0B25
Mfr.Part #
RN731JTTD56R0B25
Description
RES 56 OHM 0.1% 1/16W 0603
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
50V
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
56Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power Rating :
63mW
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Metric) :
Additional Feature :
Ultra Precision
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Series :
RN73
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RN731JTTD56R0B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD56R0B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 56Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C