RN731JTTD5692F100
Mfr.Part #
RN731JTTD5692F100
Description
RES 56.9K OHM 1% 1/16W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thin Film
Termination :
SMD/SMT
Moisture Resistant
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
56.9kOhm
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Weight :
2.012816mg
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Additional Feature :
Ultra Precision
Tolerance :
±1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
450μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
63mW
Datasheets
RN731JTTD5692F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5692F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 56.9kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C