RN731JTTD5692D100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD5692D100
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 56.9K OHM 0.5% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
Moisture Resistant
Series :
RN73
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Surface Mount :
yes
Height :
450μm
Composition :
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
50V
Mounting Feature :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
56.9kOhm
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C