RN731JTTD5690D100
Mfr.Part #
RN731JTTD5690D100
Description
RES 569 OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.5%
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
63mW
Resistance :
569Ohm
Datasheets
RN731JTTD5690D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5690D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 569Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C