RN731JTTD5690B50
Mfr.Part #
RN731JTTD5690B50
Description
RES 569 OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Imperial) :
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power Rating :
63mW
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Termination :
SMD/SMT
Additional Feature :
Ultra Precision
Resistance :
569Ohm
Datasheets
RN731JTTD5690B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5690B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 569Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C