RN731JTTD5622F50
Mfr.Part #
RN731JTTD5622F50
Description
RES 56.2K OHM 1% 1/16W 0603
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Voltage - Rated :
50V
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Weight :
2.012816mg
Height :
450μm
FIXED RESISTOR
Power Rating :
63mW
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
0603 (1608 Metric)
Additional Feature :
Ultra Precision
yes
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
56.2kOhm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±1%
RN73
Datasheets
RN731JTTD5622F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5622F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 56.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C