RN731JTTD5622F100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD5622F100
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 56.2K OHM 1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Metric) :
Composition :
Thin Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
Ultra Precision
Feature :
Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount :
yes
Series :
RN73
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Weight :
2.012816mg
Resistance :
56.2kOhm
Voltage - Rated :
50V
Height :
450μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RN731JTTD5622F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5622F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 56.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C