RN731JTTD5622D100
Mfr.Part #
RN731JTTD5622D100
Description
RES 56.2K OHM 0.5% 1/16W 0603
0603 (1608 Metric)
Weight :
2.012816mg
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
yes
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
450μm
Resistance :
56.2kOhm
Datasheets
RN731JTTD5622D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5622D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 56.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C