RN731JTTD5621F100
Mfr.Part #
RN731JTTD5621F100
Description
RES 5.62K OHM 1% 1/16W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
yes
Additional Feature :
Ultra Precision
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
e3
Voltage - Rated :
50V
Series :
RN73
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Weight :
2.012816mg
Power Rating :
63mW
Resistance :
5.62kOhm
Height :
450μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
RN731JTTD5621F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5621F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.62kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C