RN731JTTD5621B25
Mfr.Part #
RN731JTTD5621B25
Description
RES 5.62K OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Resistance :
5.62kOhm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Depth :
800μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power Rating :
63mW
Height :
450μm
Military Standard :
MIL-R-55342F
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
Termination :
SMD/SMT
Weight :
2.012816mg
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Surface Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
RN731JTTD5621B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5621B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.62kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C