RN731JTTD5620F25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD5620F25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 562 OHM 1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
RN73
Number of Terminations :
2
Feature :
Moisture Resistant
Additional Feature :
Ultra Precision
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
562Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition :
Thin Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
RN731JTTD5620F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5620F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 562Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C