RN731JTTD5620F100
Mfr.Part #
RN731JTTD5620F100
Description
RES 562 OHM 1% 1/16W 0603
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±1%
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Height :
450μm
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
Ultra Precision
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Weight :
2.012816mg
ROHS3 Compliant
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
562Ohm
Datasheets
RN731JTTD5620F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5620F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 562Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C