RN731JTTD5620D25
Mfr.Part #
RN731JTTD5620D25
Description
RES 562 OHM 0.5% 1/16W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Composition :
Thin Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
562Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Surface Mount
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Voltage - Rated :
50V
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
RN731JTTD5620D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5620D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 562Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C