RN731JTTD5602F25
Mfr.Part #
RN731JTTD5602F25
Description
RES 56K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
Ultra Precision
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Resistance :
56kOhm
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Height :
450μm
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
ROHS3 Compliant
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RN731JTTD5602F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5602F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 56kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C