RN731JTTD5602D100
Mfr.Part #
RN731JTTD5602D100
Description
RES 56K OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tape and Reel (TR)
Height :
450μm
Power Rating :
63mW
Resistance :
56kOhm
ECCN Code :
EAR99
Weight :
2.012816mg
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5%
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
1 (Unlimited)
Datasheets
RN731JTTD5602D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5602D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 56kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C