RN731JTTD5602C25
Mfr.Part #
RN731JTTD5602C25
Description
RES 56K OHM 0.25% 1/16W 0603
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.25%
Resistance :
56kOhm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
2
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Datasheets
RN731JTTD5602C25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5602C25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 56kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C