RN731JTTD5602B50
Mfr.Part #
RN731JTTD5602B50
Description
RES 56K OHM 0.1% 1/16W 0603
yes
JESD-609 Code :
e3
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
56kOhm
Tolerance :
±0.1%
Thin Film
Termination :
SMD/SMT
RN73
Case Code (Metric) :
Feature :
Moisture Resistant
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
Ultra Precision
Datasheets
RN731JTTD5602B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5602B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 56kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C