RN731JTTD5601F50
Mfr.Part #
RN731JTTD5601F50
Description
RES 5.6K OHM 1% 1/16W 0603
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Weight :
2.012816mg
Additional Feature :
Ultra Precision
EAR99
Case Code (Metric) :
Resistance :
5.6kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Pbfree Code :
yes
Height :
450μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
RN731JTTD5601F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5601F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.6kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C