RN731JTTD5601F100
Mfr.Part #
RN731JTTD5601F100
Description
RES 5.6K OHM 1% 1/16W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
5.6kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Thin Film
Additional Feature :
Ultra Precision
JESD-609 Code :
e3
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
RN731JTTD5601F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5601F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.6kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C