RN731JTTD5601D25
Mfr.Part #
RN731JTTD5601D25
Description
RES 5.6K OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
450μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Series :
RN73
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
5.6kOhm
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Termination :
SMD/SMT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Weight :
2.012816mg
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
RN731JTTD5601D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5601D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.6kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C