RN731JTTD5601C25
Mfr.Part #
RN731JTTD5601C25
Description
RES 5.6K OHM 0.25% 1/16W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RN73
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
yes
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Imperial) :
Weight :
2.012816mg
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
5.6kOhm
RECTANGULAR PACKAGE
Height :
450μm
Tolerance :
±0.25%
Datasheets
RN731JTTD5601C25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5601C25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.6kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C