RN731JTTD5601B50
Mfr.Part #
RN731JTTD5601B50
Description
RES 5.6K OHM 0.1% 1/16W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
5.6kOhm
Feature :
Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
1 (Unlimited)
Additional Feature :
Ultra Precision
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RN731JTTD5601B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5601B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.6kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C