RN731JTTD5600F10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD5600F10
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 560 OHM 1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Feature :
Moisture Resistant
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
560Ohm
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Composition :
Thin Film
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
Ultra Precision
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Working Voltage :
75V
Series :
RN73
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Datasheets
RN731JTTD5600F10
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5600F10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 560Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C