RN731JTTD5600C25
Mfr.Part #
RN731JTTD5600C25
Description
RES 560 OHM 0.25% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.25%
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Power Rating :
63mW
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
560Ohm
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
RN731JTTD5600C25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5600C25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 560Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C