RN731JTTD55R6D100
Mfr.Part #
RN731JTTD55R6D100
Description
RES 55.6 OHM 0.5% 1/16W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
55.6Ohm
Working Voltage :
75V
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
yes
Mounting Feature :
Moisture Resistant
Datasheets
RN731JTTD55R6D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD55R6D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 55.6Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C