RN731JTTD55R6C25
Mfr.Part #
RN731JTTD55R6C25
Description
RES 55.6 OHM 0.25% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Moisture Resistant
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
55.6Ohm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.25%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Series :
RN73
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Working Voltage :
75V
Datasheets
RN731JTTD55R6C25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD55R6C25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 55.6Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C