RN731JTTD55R6B50
Mfr.Part #
RN731JTTD55R6B50
Description
RES 55.6 OHM 0.1% 1/16W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Composition :
Thin Film
Series :
RN73
Resistance :
55.6Ohm
Working Voltage :
75V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
Ultra Precision
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RN731JTTD55R6B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD55R6B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 55.6Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C