RN731JTTD5562F50
Mfr.Part #
RN731JTTD5562F50
Description
RES 55.6K OHM 1% 1/16W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Working Voltage :
75V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
JESD-609 Code :
e3
Series :
RN73
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
55.6kOhm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Additional Feature :
Ultra Precision
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
FIXED RESISTOR
Datasheets
RN731JTTD5562F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5562F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 55.6kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C