RN731JTTD5562B25
Mfr.Part #
RN731JTTD5562B25
Description
RES 55.6K OHM 0.1% 1/16W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
55.6kOhm
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
Ultra Precision
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Surface Mount :
yes
Working Voltage :
75V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RN731JTTD5562B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5562B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 55.6kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C