RN731JTTD5561F10
Mfr.Part #
RN731JTTD5561F10
Description
RES 5.56K OHM 1% 1/16W 0603
Working Voltage :
75V
Thin Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
RN73
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Additional Feature :
Ultra Precision
Number of Terminations :
2
Resistance :
5.56kOhm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±1%
Datasheets
RN731JTTD5561F10
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5561F10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.56kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C