RN731JTTD5561D50
Mfr.Part #
RN731JTTD5561D50
Description
RES 5.56K OHM 0.5% 1/16W 0603
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Working Voltage :
75V
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
0603 (1608 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
5.56kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%