RN731JTTD5561D100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD5561D100
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 5.56K OHM 0.5% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Moisture Resistant
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Composition :
Thin Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
5.56kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.5%
Working Voltage :
75V