RN731JTTD5561A25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD5561A25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 5.56K OHM 0.05% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
5.56kOhm
Additional Feature :
Ultra Precision
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Composition :
Thin Film
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±0.05%
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Working Voltage :
75V
Series :
RN73
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RN731JTTD5561A25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5561A25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.56kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.05%, -55°C~155°C