RN731JTTD5561A10
Mfr.Part #
RN731JTTD5561A10
Description
RES 5.56K OHM 0.05% 1/16W 0603
Tolerance :
±0.05%
Working Voltage :
75V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
Ultra Precision
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Resistance :
5.56kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Surface Mount
Datasheets
RN731JTTD5561A10
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5561A10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.56kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.05%, -55°C~155°C