RN731JTTD54R9F50
Mfr.Part #
RN731JTTD54R9F50
Description
RES 54.9 OHM 1% 1/16W 0603
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
63mW
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Pbfree Code :
FIXED RESISTOR
Height :
450μm
Case Code (Metric) :
Resistance :
54.9Ohm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
Ultra Precision
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RN731JTTD54R9F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD54R9F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 54.9Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C