RN731JTTD54R9F25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD54R9F25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 54.9 OHM 1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Series :
RN73
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
Ultra Precision
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
Resistance :
54.9Ohm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thin Film
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Metric) :
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Moisture Resistant
Tolerance :
±1%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.063W 1/16W