RN731JTTD54R9D25
Mfr.Part #
RN731JTTD54R9D25
Description
RES 54.9 OHM 0.5% 1/16W 0603
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5%
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Moisture Resistant
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
54.9Ohm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Height :
450μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Weight :
2.012816mg
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RN731JTTD54R9D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD54R9D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 54.9Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C