RN731JTTD54R9D100
Mfr.Part #
RN731JTTD54R9D100
Description
RES 54.9 OHM 0.5% 1/16W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
Resistance :
54.9Ohm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
63mW
Weight :
2.012816mg
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height :
450μm
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Datasheets
RN731JTTD54R9D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD54R9D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 54.9Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C