RN731JTTD54R9B50
Mfr.Part #
RN731JTTD54R9B50
Description
RES 54.9 OHM 0.1% 1/16W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
2
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1%
Additional Feature :
Ultra Precision
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Voltage - Rated :
50V
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Weight :
2.012816mg
Case Code (Metric) :
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
54.9Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Height :
450μm
Termination :
SMD/SMT
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RN731JTTD54R9B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD54R9B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 54.9Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C