RN731JTTD54R2F50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD54R2F50
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 54.2 OHM 1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
Ultra Precision
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thin Film
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Feature :
Moisture Resistant
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power Rating :
63mW
Series :
RN73
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
54.2Ohm
Voltage - Rated :
50V
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
450μm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
RN731JTTD54R2F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD54R2F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 54.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C