RN731JTTD54R2F100
Mfr.Part #
RN731JTTD54R2F100
Description
RES 54.2 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
63mW
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Voltage - Rated :
50V
2
Weight :
2.012816mg
Resistance :
54.2Ohm
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±1%
Moisture Resistant
Additional Feature :
Ultra Precision
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
ECCN Code :
EAR99
Height :
450μm
Datasheets
RN731JTTD54R2F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD54R2F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 54.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C