RN731JTTD5492D100
Mfr.Part #
RN731JTTD5492D100
Description
RES 54.9K OHM 0.5% 1/16W 0603
Moisture Resistant
Case Code (Imperial) :
Resistance :
54.9kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Weight :
2.012816mg
Termination :
SMD/SMT
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
63mW
Height :
450μm
Datasheets
RN731JTTD5492D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5492D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 54.9kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C