RN731JTTD5492B25
Mfr.Part #
RN731JTTD5492B25
Description
RES 54.9K OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
Ultra Precision
Series :
RN73
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Resistance :
54.9kOhm
1 (Unlimited)
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
yes
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RN731JTTD5492B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5492B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 54.9kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C