RN731JTTD5491D100
Mfr.Part #
RN731JTTD5491D100
Description
RES 5.49K OHM 0.5% 1/16W 0603
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
63mW
Resistance :
5.49kOhm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
Weight :
2.012816mg
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
450μm
Surface Mount :
yes
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
yes
Voltage - Rated :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
RN731JTTD5491D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5491D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.49kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C