RN731JTTD5491B50
Mfr.Part #
RN731JTTD5491B50
Description
RES 5.49K OHM 0.1% 1/16W 0603
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Additional Feature :
Ultra Precision
yes
Weight :
2.012816mg
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Number of Terminations :
2
Height :
450μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
5.49kOhm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
RN731JTTD5491B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5491B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.49kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C