RN731JTTD5491B25
Mfr.Part #
RN731JTTD5491B25
Description
RES 5.49K OHM 0.1% 1/16W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Weight :
2.012816mg
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Height :
450μm
Thin Film
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
5.49kOhm
Moisture Resistant
Additional Feature :
Ultra Precision
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
yes
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
RN731JTTD5491B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5491B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.49kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C