RN731JTTD5490F50
Mfr.Part #
RN731JTTD5490F50
Description
RES 549 OHM 1% 1/16W 0603
Tolerance :
±1%
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
450μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
50V
Additional Feature :
Ultra Precision
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
549Ohm
Weight :
2.012816mg
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
2
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Composition :
Thin Film
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Metric) :
Datasheets
RN731JTTD5490F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5490F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 549Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C